Uwielbiam Węgry i wracam tam przy
każdej możliwej okazji. Do Budapesztu wybraliśmy się jedynie na weekend, ale
wykorzystaliśmy go najlepiej jak to możliwe. Zwiedzaliśmy, odpoczywaliśmy
i… oczywiście jedliśmy węgierskie przysmaki! W dzisiejszym poście pokaże Wam co
udało nam się zobaczyć :)

Budapeszt, stolica Węgier położona nad Dunajem. Miasto stworzone z połączenia trzech miast – Budy, Óbudy oraz Pesztu. W mieście znajduje się aż 837 zabytków architektury, nic więc dziwnego, że co roku przyjeżdża tu tysiące turystów :) Zobaczycie tu liczne pomniki, muzea, galerie, a także wspaniałe mosty, w tym Most Łańcuchowy, Most Wolności, Most Elżbiety oraz Most Małgorzaty. Są tu również piękne zielone parki, w których chętnie odpoczywają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Budapeszt znany jest także z licznych uzdrowisk i źródeł mineralnych, a do najchętniej odwiedzanych należą Łaźnia Széchenyiego, Łaźnia Gellerta czy Łaźnia Rudas.
Ciekawostką jest, że wszystkie taksówki są w kolorze żółtym! :)

 

Baszta Rybacka 
Baszta Rybacka była moim numerem jeden na liście zabytków,
które po prostu musieliśmy zobaczyć. Zbudowana w miejscu dawnych murów zamkowych. Jej nazwa związana jest z rybakiem, który bronił tej części murów. Prowadzą do niej długie schody i trzeba
wejść naprawdę wysoko. Na jej terenie znajduje się gotycka katedra św. Macieja.
Ze wzgórza zamkowego można podziwiać piękną panoramę miasta, choć wzrok
przyciąga przede wszystkim Parlament :)

Bazylika św. Stefana 
Najważniejsza  i największa świątynia w Budapeszcie. Z antresoli 96-metrowej kopuły (jednej
z największych w Europie), która jest dostępna dla zwiedzających, można obserwować całe miasto. Najlepiej podziwiać ją
od strony placu Szent Istvan Ter,  gdzie
przy okazji warto wybrać się na przepyszne lody w kształcie róży do Gelarto Rosa.
Park Miejski Városliget i Zamek Vajdahunyad

Ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Budapesztu. Idealne miejsce do spacerów, pełne alejek i oczek wodnych. Na jego terenie znajduje się robiący niesamowite wrażenie Zamek  Vajdahunyad. Zimą na przyzamkowym stawie można pojeździć na łyżwach, na specjalnie przygotowanym lodowisku.

Plac Bohaterów (Hősök Tere)
Niedaleko Parku Miejskiego znajduje się Plac Hősök Tere, jedno z
najważniejszych miejsc w Budapeszcie. Po jednej stronie placu znajduje się Muzeum Sztuk Pięknych, natomiast po drugiej Pałac Sztuki. Najważniejszym obiektem jest tu Pomnik Tysiąclecia, wybudowany z okazji 1000-lecia państwa węgierskiego. Na samym środku znajduje się 36-metrowa
kolumna z Archaniołem Gabrielem, którego otacza podzielona na dwie części, półkolista kolumnada przedstawiająca ważne postacie, które miały znaczący wpływ na historię
państwa. Ponadto, na górnych krawędziach można podziwiać posągi, które symbolizują Pracę i Dobrobyt oraz Wiedzę i Chwałę, a także Wojnę i Pokój.

 

Parlament 
Symbol stolicy Węgier. Budynek, który zrobił na mnie największe wrażenie.
Oglądałam go wcześniej na zdjęciach, ale uwierzcie mi – koniecznie trzeba zobaczyć go na żywo. Jest ogromny, z jednej strony otoczony zielenią, a z drugiej strony
wodami Dunaju. Na jego placu znajduje się pomnik Lajosa Kossutha oraz pomnik upamiętniający wydarzenia powstania węgierskiego z 1956. Jeśli chcecie zwiedzić go od środka, będziecie musieli odczekać
sporo czasu w kolejce. Przechowywana jest tu korona świętego Stefana i insygnia królewskie, a w podziemiach znajduje się muzeum poświęcone parlamentaryzmowi węgierskiemu.

Buty na brzegu Dunaju
Pomnik Holocaustu odsłonięty w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady, 16 kwietnia 2005 roku. Jest to symbol stanowiący pamiątkę po ofiarach Holocaustu, rozstrzelanych w tym miejscu, których ciała wpadły do wód Dunaju.

 

Wzgórze Gellerta
Na wzgórze o wysokości 235 metrów prowadzi bardzo długa, kamienista ścieżka.
Spacer zaczyna się pod statuą św. Gellerta i sztucznego wodospadu, a po drodze
znajdują się liczne balkony, które stanowią świetne punkty widokowe. Mimo, że
spacer jest długi, widoki jakie można
podziwiać z samej góry z pewnością są tego warte. Na szczycie wzgórza można podziwiać dobrze zachowaną, potężną austriacką Cytadelę oraz Pomnik Wolności, czyli 14-meterową statuę kobiety trzymającą liść palmowy, nazywaną budapesztańską statuą wolności.

Zamek Królewski 
Zamek Królewski wraz z całym Wzgórzem Zamkowym wpisany jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i stanowi jeden z najważniejszych obiektów Węgier. Dostaniecie się tam XIX-wieczną kolejką linową sikló, która swój początek ma na Clark Adam ter. Zachwycą Was budynki z pięknymi zdobieniami, wspaniałe fontanny, pomniki oraz cudowne ogrody południowe. Z zachodniego tarasu zamku można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram miasta. Warto także wybrać się do Galerii Narodowej oraz Muzeum Historii Budapesztu.

Most Łańcuchowy
Most zbudowany w latach 1839-1849 był pierwszym satłym połączeniem Budy i Pesztu. Podczas wciągania łańcucha zerwała się lina, co spowodowało uderzenie ton metalu w rusztowania z gośćmi, którzy wpadli do wody. Hrabia István Széchenyi, na część którego nazwano most, wyszedł z tego cało. Charakterystyczną cechą mostu są 3-metrowe lwy czuwające po obydwu końcach mostu.

 

Stare Miasto
Nie może Cię ominąć wieczorny spacer po starym mieście. Podświetlone
budowle, zabytkowe kamieniczki, ulice pełne uśmiechniętych ludzi oraz mnóstwo cudnie oświetlonych kawiarenek.

Podobne posty:

13 Replies to “Budapeszt – Perła Dunaju”

  1. Bardzo się cieszę, że mogłam zobaczyć Budapeszt z odrobinę innej perspektywy. Ten, gdy my byliśmy na Węgrzech kojarzy mi się bardzo mocno z upałami (ponad 30 stopni). Do tego widzę, że zbiornik wodny przy Placu Miejskim był zapełniony, bo kiedy my byliśmy był czyszczony, bez wody. Wspaniałe miejsca i widzę, że zostaliście również do wieczornych godzin, dzięki czemu zobaczyliście pięknie oświetlony Budapeszt nocą. :) Piękne zdjęcia! uwielbiam Budapeszt :)

  2. Ha! to mój cel na kolejne wakacje. W tym roku wybierałam między Wiedniem a Budapesztem i zdecydowałam się na ten pierwszy, sama nie wiem czemu. Było wspaniale, ale już widzę, że w Budapeszcie również bym mi się spodobało :D

  3. Byłam w Budapeszcie rok temu. Piękne miasto, choć przyznam szczerze, że mnie nie zachwyciło. Ale to pewnie dlatego, że ostatnio stronię od tak dużych miast i wybieram raczej mniejsze miejscowości. Nie zmienia to jednak faktu, że Budapeszt ma całkiem sporo do zaoferowania i na tle innych stolic wypada całkiem nieźle.

  4. Byłam tam w grudniu na kilka dni i przyznaję że zakochałam się w tym mieście. A parlament był wisienką na torcie. Pewnie wrócę, żeby zobaczyć kilka miejsc, bo nie wszytko udało się obejść w 3 dni.

  5. Byłam w Budapeszcie kilka lat temu na Sylwestra. Podobało mi się, że robili kilka imprez w plenerze w różnych częściach miasta. Najbardziej zszokował mnie facet ze świnią na smyczy. Można było zrobić z nią zdjęcie jeśli nalało się alkoholu do kubeczka właściciela świni. Zwierzę było przerażone…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline