Pogoń za pieniędzmi to cecha, która charakteryzuje nasze czasy. Za dużo pracujemy, za bardzo się martwimy, za szybko żyjemy. Zdecydowanie za mało czasu poświęcamy sobie, rodzinie i przyjaciołom. Nie doceniamy wartości odpoczynku ani snu. Wydaje nam się, że to właśnie pieniądze są kluczem do spełnienia naszych marzeń. Rzeczywiście, dzięki nim jesteśmy w stanie zrealizować pewne plany, pozwolić sobie na różne przyjemności i być spokojniejsi o „jutro”. Są jednak cenniejsze rzeczy niż pieniądze…

Niestety prawdą jest, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Im więcej mamy, tym więcej chcemy mieć. Większość z nasz wychodzi z założenia, że posiadanie dużej ilości pieniędzy zawsze jest dobre i przynosi same korzyści w naszym życiu. A nie zawsze tak jest…

„Pieniądze często kosztują za dużo.” 
– Ralph Waldo Emerson

Słyszałam już niejedną historię o szczęśliwcach, którym udało się trafić 6-kę w kumulacji lotto. Hm, spełnienie marzeń. Ale czy na pewno? Zdarzało się, że rezygnowali z pracy, stawiali domy, kupowali mnóstwo niepotrzebnych i zdecydowanie za drogich rzeczy, a ostatecznie popadali w długi i zostawali z niczym. Stawali się aroganccy, uważali się za lepszych od innych i tym sposobem tracili wszystkich przyjaciół. Podobno większość z nich musiała nawet odciąć się od najbliższych, którzy stawali się wyjątkowo mili, mając nadzieję, że za uśmiech dostaną jakąś część nagrody.

Nie mówię, że posiadanie pieniędzy jest złe! W żadnym wypadku. Jednak razem z Markiem, zdaliśmy sobie sprawę, że w ostatnim czasie zamiast poświęcać popołudnia na odpoczynek, woleliśmy dłużej pracować, bo przecież „więcej zarobimy”. Wychodziliśmy z mieszkania przed 7, wracaliśmy po 20. Przecież chcemy więcej podróżować, kupić mieszkanie, wyremontować je według własnego planu, mieć dzieci. A jak wiadomo, to wszystko kosztuje. Jednak całkowite poświecenie się pracy wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Powiem więcej, jest marnowaniem sobie życia. Przecież nie wiemy co będzie jutro. A my zamiast skupić się na codziennym życiu, zaharowujemy się, żeby realizować dalekosiężne plany. W pewnym momencie doszliśmy do wniosku, że zapomnieliśmy o tym co naprawdę w życiu ważne.

Miłość. To coś znacznie cenniejszego od kariery i „milionów” na koncie. Pieniądze nie zastąpią nam tej drugiej osoby, która o nas dba, martwi się i czeka na nasz powrót do domu. Nie zastąpią uczuć, bliskości, chwil spędzonych razem ani wzajemnego wsparcia. Miłość, którą dostajemy od rodziny i przyjaciół jest tak samo cenna i nie może się równać z żadną kwotą na koncie bankowym. Jeśli więc masz przy sobie osoby, które naprawdę Cię kochają, którym na tobie zależy i na których możesz polegać w każdej sytuacji – już jesteś bogatym człowiekiem!

Wolny czas. Dzięki niemu będziesz bardziej zadowolony z życia. Musisz mieć czas na odpoczynek, spotkania z przyjaciółmi, bieganie po parku czy wyjście do kina. To cudowne uczucie mieć możliwość organizowania go według swoich własnych potrzeb. Kiedyś tego nie rozumiałam, skupiałam się wyłącznie na pracy i zarabianiu pieniędzy. Wydawało mi się, że każdą wolną chwilę powinnam na to poświęcać, żeby w przyszłości było łatwiej. Teraz naprawdę doceniam wartość odpoczynku i wiem, że jeśli jesteśmy zmęczeni to jesteśmy również mało efektywni. Wykorzystaj swój wolny czas na to, co sprawia ci przyjemność i dzięki czemu czujesz się szczęśliwszy.


Rozwój. Robiąc każdego dnia mały krok do przodu, stajemy się lepszymi, mądrzejszymi i silniejszymi ludźmi. Nie stoimy w miejscu. Mamy szansę zmienić coś w naszym życiu. Możemy rozwijać się przez pracę w różnych miejscach, uczenie się nowych rzeczy, przez czytanie wartościowych książek, naukę języków obcych, a nawet przez podróżowanie. Tak naprawdę wszystko co wymaga od nas odwagi, cierpliwości i wyjścia poza naszą strefę komfortu – czegoś nas uczy. Najważniejsze, by robić to co sprawia nam przyjemność. Zawsze marzyłaś by nauczyć się szyć? Znajdź na to czas! Czasem małe zmiany w naszym życiu, mogą odmienić je o 360 stopni. Kto wie, może dzięki temu znajdziesz swój „pomysł na biznes” i staniesz się swoim własnym szefem?

„Kiedy życie domaga się od Ciebie zmiany, zastanów się co dokładnie należy zrobić 
i bez najmniejszej wątpliwości i bez żadnego oporu odważ się na nią, 
wiedząc, że każda zmiana zakłada rozwój.”
– Eileen Caddy

Sztuka dawania. Zawsze uważałam, że pomaganie innym sprawia, że stajemy się szczęśliwsi. To daje naprawdę ogromną satysfakcję. Jeśli mamy wiele, a może nawet zbyt dużo, mamy szansę zrobić coś dobrego i podzielić się tym z osobami uboższymi. Masz zbyt dużo ubrań, które od dłuższego czasu stanowią jedynie dekorację garderoby? Podaruj je potrzebującym. Przed sklepem stoi bezdomny zbierający na bułkę – kup mu coś więcej, kilka najpotrzebniejszych rzeczy, dzięki którym przetrwa najbliższe dni. Nasze zasoby mogą sprawić, że świat stanie się lepszy, ale nie wtedy, gdy trzymamy je tylko dla siebie. Pamiętajcie, dobro wraca!

Spokój. Jak dla mnie, najlepsze uczucie na świecie. Lubię tak po prostu siąść na kanapie z dobrą książką, kubkiem gorącej herbaty i nie myśleć kompletnie o niczym. Bez telefonu, bez telewizji, bez jakiegokolwiek hałasu. Po prostu cisza.
Właśnie tego potrzebuję po ciężkim i wyczerpującym dniu.
Zazwyczaj jestem zapracowana, zestresowana i zmęczona. Martwię się o wszystko i wszystkich. A przecież „większość rzeczy, których się obawiamy, nigdy się nie wydarzy”. Najważniejsze, by odnaleźć to, co pozwala nam się wyciszyć i spojrzeć na świat z pozytywnej perspektywy. Coś, dzięki czemu będziemy spokojniejsi, a tym samym szczęśliwsi.
Jak to zrobić? Kilka propozycji znajdziesz tutaj :)

Tym postem chcę wam jedynie uświadomić, że są ważniejsze rzeczy niż pieniądze. Pracuj i dbaj o to, by nie brakowało Ci na podstawowe potrzeby, a nawet i spełnianie marzeń. Jeśli jednak chcesz dążyć do bogactwa, niech nim będą powyższe wartości, bo wierzę, że to właśnie one sprawią, że będziesz naprawdę szczęśliwy.

„Bądź wdzięczny za to, co masz, a będziesz miał tego więcej. 
Jeśli koncentrujesz się na tym, czego nie masz, nigdy nie będziesz miał wystarczająco dużo.”
– Oprah Winfrey

Podobne posty:

9 Replies to “Cenniejsze od pieniędzy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline