Wielu z nas jest nie do końca niezadowolonych ze swojego życia. Nie lubimy swojej pracy, mamy długi, jesteśmy ciągle zabiegani, wynajmujemy mieszkanie, zamiast zamieszkać we własnym, nie wyglądamy tak jak chcielibyśmy wyglądać. Czy rzeczywiście życie jest aż tak skomplikowane? Czy rzeczywiście tak trudno osiągnąć w życiu harmonię i szczęście?

Uważam, że to my sami komplikujemy sobie życie. Im więcej mamy, tym więcej chcemy. Nie zauważamy zmian jakich już dokonaliśmy w naszym życiu. Skupiamy się jedynie na przyszłości, na tym, co dopiero chcemy osiągnąć i jak długa droga nas czeka.

Myślisz, że będziesz szczęśliwszy, gdy zmienisz pracę, gdy wreszcie poznasz miłość swoich marzeń, gdy spłacisz wszystkie długi lub gdy twoja waga pokaże satysfakcjonującą Cię liczbę. Ten punkt widzenia, w którym wydaje Ci się, że musisz spełnić mnóstwo warunków, aby osiągnąć spokój, w rzeczywistości nigdy nie pozwoli Ci być naprawdę szczęśliwym. W życiu nigdy nie ma idealnych okoliczności, zawsze znajdzie się coś, co będzie pozostawało poza naszym zasięgiem.

Jaki jest więc sekret szczęśliwych ludzi? 
Odpowiednia perspektywa!

Tacy ludzie skupiają się na tym, co już osiągnęli, zamiast na tym, co dopiero zamierzają osiągnąć. Doceniają to, co mają, wiedząc, że są ludzie, którzy otrzymali od losu znacznie mniej. Nie skupiają się na problemach, ale na ich rozwiązywaniu.

„Wiele ludzi uważa, że są nieszczęśliwi, 
lecz o wiele więcej nie wie o tym, że są szczęśliwi”.
– Albert Schweitzer

Jeśli nie jesteś zadowolony ze swojego życia, zadaj sobie te 5 pytań i zmień swój sposób myślenia :)

1. Za co powinienem być wdzięczny?
Wdzięczność to pierwszy krok do osiągnięcia szczęścia. Gdy wszystko jest dobrze, a sprawy układają się po naszej myśli, wdzięczność jest czymś naturalnym. Znacznie trudniej jest w momencie, gdy mamy problemy, a nasze życie przebiega inaczej niż się spodziewaliśmy. Najważniejsze, by w takim momencie skupić się na tym, co mamy; dostrzec to, co dobre i cieszyć się z małych rzeczy. Uwierz mi, twoje problemy nie są większe od problemów innych ludzi. Każdy z nas zmaga się z wieloma trudnościami. W życiu czasem musi być gorzej, by później mogło być lepiej.

2. Co udało mi się osiągnąć? 
W ostatnim czasie bardzo narzekałam na swoją pracę, w kółko mówiłam o kupnie mieszkania i częstszym podróżowaniu. Kiedy się zastanowiłam, zrozumiałam, że ostatnie 12 miesięcy było pełne zmian, których zdawałam się nie zauważać. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy. Wyprowadziliśmy się od rodziców i wynajęliśmy mieszkanie, zamieniliśmy stare auto nazywane „złomkiem” na naprawdę fajny samochód i otworzyliśmy firmę, która dobrze prosperuje. Poświęć chwilę na zastanowienie się kim byłeś wcześniej i co udało ci się osiągnąć. Każdy krok, każdy postęp przybliża nas do celu – doceń go.

3. Jaki mam wybór? 
Chcesz coś zmienić w swoim życiu, ale wydaje Ci się, że nie masz takiej możliwości. Pamiętaj, zawsze masz jakiś wybór. Jeśli skupiasz się na problemie zamiast na jego rozwiązaniu, zamykasz się na inne okoliczności. Chcesz zmienić pracę? Masz taką możliwość! Nawet jeśli nie w twojej okolicy, to w większych miastach z pewnością znajdziesz mnóstwo interesujących ofert. Marzysz o sylwetce Ewy Chodakowskiej? Zapracuj na to! Ciało samo się nie zrobi, liczy się systematyczność, wytrwałość i dyscyplina ;) Chcesz mieć więcej czasu dla siebie, dla przyjaciół czy rodziny? Zorganizuj go! Najważniejsze, by nauczyć się odpowiednio planować i wykorzystywać czas efektywniej. Więcej na temat planowania znajdziesz tutaj. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Wycisz się i zacznij zauważać nowe możliwości.

4. Co jest dla mnie ważne?
Zastanów się, co sprawia, że czujesz się szczęśliwy. Czas spędzony z rodziną? Rozwijanie swojej pasji? Podróże? Nie ważne co to jest, ważne, by robić tego więcej! Nie marnuj czasu na wielogodzinne przeglądanie portali społecznościowych czy oglądanie telewizji. Ustal priorytety i czerp energię z tego, co kochasz i co wprawia Cię w pozytywny nastrój.

5. Komu na mnie zależy?
Bycie potrzebnym to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu każdego człowieka. Jeśli jesteś kochany, masz więcej niż Ci się wydaje. Otaczaj się ludźmi, którym naprawdę na Tobie zależy, na których możesz polegać i którzy będą przy Tobie na dobre i złe. Doceń to, że ich masz, nie każdy ma to szczęście. Nie trać czasu na toksyczne znajomości, zazdrosnych i dołujących Cię ludzi. To się może udzielić!

I pamiętaj – szczęście nie czeka na przyszłość i odpowiednie okoliczności, 
szczęście czeka aż je odkryjesz w tych wszystkich drobnych rzeczach, które już masz!

Podobne posty:

10 Replies to “Odkryj swoje życie na nowo”

  1. Prawda jest taka, że wiele osób po prostu boi się zmian, więc tkwi w sytuacji, która jest dla nich niezbyt komfortowa. Trzeba chcieć zmian żeby móc ich dokonać. Może więc warto zadać sobie pytania, o których wspominasz – może wtedy będzie komuś łatwiej podjąć decyzję co do dalszych życiowych działań.

  2. Należę do tych ludzi, którzy nie wierzą w długotrwałe szczęście (nie dłuższe niż 5 minut). Życie jest tak skomplikowane, że pełne szczęście po prostu nie jest możliwe. Chyba że wyłączymy się zupełnie ze świata i uznamy, że nieszczęście i los innych ludzi są nam obojętne.

  3. Jestem szczęśliwa ale boję się czasami, że to tylko na chwilę. I choć ta chwila trwa już jakiś czas strach nie ustępuje ale też nie przytłacza nie przeszkadza czasami tylko trochę zatrzyma :)

  4. I jeszcze – co mogę teraz zrobić, aby poprawić swoją sytuację?
    To pytanie było bardzo otrzeźwiające, trochę łączy się z tym, co napisałaś, że zawsze mamy wybór. Zawsze można wykonać jakiś krok. Zawsze, zamiast się zamartwiać, jest coś, nawet małego, co można zrobić aby poprawić swój stan!

  5. Bardzo madry tekst. "Wiele ludzi uważa, że są nieszczęśliwi, lecz o wiele więcej nie wie o tym, że są szczęśliwi". Jak cudownie moglibysmy byc szczesliwy, gdybysmy za kazdym razem nie chcieli wiecej i wiecej, a potrafili zadowolic sie tym, co mamy. Pozdrawiam serdecznie Beata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline