Początki każdej pracy są jednocześnie stresujące, jak i fascynujące. Trzeba nauczyć się wielu nowych rzeczy, spotyka się nowych ludzi, a nowe obowiązki to także nowe wyzwania. Z biegiem czasu twoje codzienne czynności stają się rutyną. Wszystko wydaje ci się proste, może nawet zbyt proste, a w konsekwencji nudne. Poniżej przedstawię Wam 5 sygnałów, świadczących o tym, że być może warto zastanowić się nad zmianą pracy.

Przekraczasz wymagania swojej pozycji
Można powiedzieć, że czujesz się komfortowo w swojej pracy, masz wszystko opanowane i nie ma sytuacji, która mogłaby Cię zaskoczyć. To świetne uczucie! Jednak może to oznaczać, że twoja praca przestała być dla Ciebie wyzwaniem. Zamiast się wciąż rozwijać, stoisz w miejscu. A jeśli pracujesz w ten sposób dłuższy czas, twoja praca może przerodzić się w nudę. Zastanów się, kiedy ostatnio miałeś postawione przed sobą jakieś zadanie, które wymagało od ciebie większego zaangażowania, nauczenia się czegoś nowego, wykorzystania własnych pomysłów czy po prostu wyjścia poza swoją strefę komfortu. Praca stanowi ogromną część naszego życia, dlatego też powinna stale poszerzać i rozwijać nasze umiejętności oraz pozwalać na ciągłe nabywanie nowych doświadczeń.

Brak jakichkolwiek szkoleń czy kursów
Chodząc do szkoły czy studiując, wciąż uczymy się nowych rzeczy. Zdobywamy nową wiedzę, nowe doświadczenia i nowe umiejętności. W pracy również, jednak tylko do pewnego stopnia – takiego, jakiego wymagają od nas nasze obowiązki. Większe firmy starają się, by ich pracownicy cały czas się rozwijali, a tym samym stawali się coraz lepsi. Dlatego też organizują lub wysyłają swoich pracowników na różnego rodzaju szkolenia. Mogą to być m.in. kursy językowe, komputerowe czy inne szkolenia rozwojowe. Nawet jeśli twoja obecna praca nie jest tą wymarzoną, ale masz możliwość nabywania nowych zdolności i rozwijania się w różnych dziedzinach – takie szkolenia mogą przemawiać za tym, by utrzymać się w tej pracy jak najdłużej i wyciągnąć z niej wszystko co najlepsze. W końcu to pozwoli Ci w przyszłości zmienić pracę na lepszą. Jeśli jednak ten podpunkt łączy się choćby z jednym z pozostałych – chyba nie jesteś w tym miejscu, w którym powinieneś.

Nie czujesz się doceniony
Według mnie odpowiednia motywacja pracownika jest kluczem do sukcesu każdej firmy. Niestety nie każdy o tym pamięta. Pracownik, który daje z siebie wszystko, wyróżnia się na tle innych, przykłada się i stara, by jego praca była maksymalnie efektywna – potrzebuje wiedzieć, że warto to robić. Po kilku pierwszych miesiącach, dobre słowo od szefa być może wystarczy. Jednak z czasem każdy oczekuje czegoś więcej. Jeśli jesteś osobą ambitną i masz świadomość swoich umiejętności – brak możliwości awansu na wyższe stanowisko jest zdecydowanie demotywujący! Niedoceniony pracownik to (po pewnym czasie) kiepski pracownik. Jeśli więc widzisz, że w twojej pracy nie masz możliwości osiągnięcia nic więcej niż dotychczas, może warto zastanowić się nad jej zmianą.


Stres w pracy przekłada się na twoje codzienne życie
Nie mówię tu o pojedynczych, stresujących sytuacjach w pracy – bo takie każdemu się zdarzają. Jeśli jednak są powody, dla których boli Cię brzuch na samą myśl o pracy, zdecydowanie powinieneś ją zmienić. Długotrwały stres może znacząco odbić się na naszym życiu prywatnym, na naszych relacjach z najbliższymi i sprawić, że będziemy po prostu nieszczęśliwi. Gorsze jest jednak to, że stres wpływa także na nasze zdrowiu. Może wywołać nawet nerwicę, a z tym już naprawdę ciężko sobie poradzić. Życie mamy tylko jedno! Czy warto więc marnować swoje zdrowie, by np. zarabiać więcej pieniędzy? Czy nie lepiej zarabiać mniej, ale może żyć spokojniej?

Pracodawca nie traktuje Cię z szacunkiem
Jedna z najważniejszych rzeczy jakiej możesz, a nawet powinieneś wymagać od swojego pracodawcy to szacunek. Nikt nie ma prawa krzyczeć na Ciebie, obrażać Cię czy poniżać. Szef ma prawo Cię upomnieć w przypadku popełniania pomyłek. Ma prawo Cię pouczyć i powiedzieć, co zrobiłeś źle. Ma prawo Cię skrytykować ze względu na źle wykonaną pracę. Jednak powinna to być krytyka konstruktywna, która umożliwi Ci poprawienie swojej pracy i wyeliminowania błędów w przyszłości. Złe zachowanie szefa w stosunku do swoich pracowników może jedynie powodować dodatkowe spory oraz pogorszyć relacje w firmie. Pamiętaj, każdy zasługuje na szacunek! Jeśli w twojej pracy go brakuje, zastanów się czy jesteś w stanie dłużej to znosić.

A może znacie jeszcze inne wskaźniki, 
które powinny zmotywować nas do znalezienia nowej pracy?
 

Podobne posty:

15 Replies to “Czas na zmianę pracy”

 1. W takim razie powinienem od dawna rozglądać się za pracą… sęk w tym jednak, że oczekuję niecierpliwie na potomka i na ten moment potrzebuję przede wszystkim stabilizacji. Boję się podjąć ryzyko i zmieniać pracę akurat teraz.

 2. Bardzo interesujący, wartościowy wpis :) Być może kiedyś bym skorzystała z Twoich wskazówek, ale na ten moment nie muszę, ponieważ sama jestem swoim pracodawcą ;) To trudne i wymagające – bardziej niż którakolwiek z moich poprzednich prac, ale równocześnie ekscytujące i rozwijające :)

 3. Myślę, że jeszcze wtedy kiedy po prostu marzymy o innej pracy, jeśli nie pracujemy tam gdzie byśmy chcieli. Własnie mamy tylko jedno życie, więc warto iść w stronę swoich marzeń, choćby małymi kroczkami. :)

 4. Zgadzam się ze wszystkimi punktami – u mnie ważna jest przyjemność z pracy – jeżeli widzę, że praca mnie po prostu nudzi i nie stawia przede mną żadnych nowych wyzwań, to znak, że czas coś zmienić :)

 5. Myślę, że wiele można znależć, ale brak szacunku ze strony szefa, brak doceniania i motywacji (pod warunkiem, że jest za co doceniać:D) i niezbyt " dobra atmosfera w zespole, to czynniki, które najbardziej "zachęcają" do zmiany pracy.

 6. Mam nadzieję, że nie obrazisz się, jeśli wkleję swój tekst na ten temat http://www.dobraporadnia.pl/index.php/2017/05/02/15-sygnalow-ze-czas-zmienic-prace/. To co mnie jeszcze wydaje się ważne, to że wraz z szacunkiem ważna jest bieżąca informacja zwrotna od szefa, tak by nie okazało się, że szef od dłuższego czasu niezadowolony, a ja nie mam tego świadomości, no i oczywiście zgadzam się, że jeśli stres związany z pracą wpływa na inne aspekty życia, to czas najwyższy zastanowić się, czy pozostanie w danym miejscu jest warte swojej ceny…

 7. Zgadzam się i dodaję od siebie takie rzeczy:
  – gdy się nie rozwijasz
  – gdy przychodzisz do pracy za karę
  – gdy jest kiepska atmosfera w zespole
  – gdy czujesz, że jesteś nieszcześliwa.

  U mnie te czynniki zadecydowały za tym, że nie wróciłam po macierzyńskim do korpo :)

 8. Zdecydowanie zaliczam pierwsze trzy, w mojej pracy raczej nie mam problemów z zarządem bo wszyscy traktują mnie bardzo przyjaźnie mam jednak wrażenie iż wyczerpałam tam już wszystkie możliwości. Poziom motywacji aby pójść do pracy bardzo zleciał bo zwyczajnie się tam już nudzę i zdecydowanie dobija mnie rutyna. Tak czas na zmiany i postanowienia noworoczne

 9. Oj z tym stresem to tak jakby o mnie.
  Wracałam przez kilka dni z rzędu tak zestresowana z pracy, że nie byłam w stanie funkcjonować. Wtedy podjęłam decyzję o rozwijaniu swojego biznesu. Od tamtego czasu do pracy na swoim minęło jakieś pół roku, a na swoim działam już rok. I mimo kolejnych stresów (czasami większych!) cieszę się, że podjęłam taką decyzję. :) Nie ma czego się bać w zmianie pracy, tylko szukać kolejnych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline